Trening: Jak dobrać wędzidło?
Ważną częścią ogłowia jest wędzidło, które leży w pysku konia i w znacznym stopniu umożliwia nam poruszanie się w określonym kierunku, czy określonym tempie.
Większość wędzideł działa na język, bezzębną krawędź żuchwy, na podniebienie i na kąty pyska konia. Składa się ono z ogniw połączonych przegubem, na końcu ogniw umieszczone są ruchome kółka do przypinania wodzy i pasków policzkowych. Wędzidło może być wykonane z różnych materiałów, najczęściej używane są ze stali chromowej, ze stali nierdzewnej, lub różnych rodzajów mosiądzu. Coraz częściej pojawiają się wędzidła wykonane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, gumy, plastiku, spotykamy także wędzidła skórzane.
Wędzidła różnią się grubością , rodzajem przekroju i kształtem. Mogą być niełamane, bądź łamane – pojedynczo lub podwójnie ( czyli z łącznikiem)
Pamiętajcie, że o komforcie Waszej jazdy decydować będzie właściwe dopasowanie wędzidła do pyska Waszego konia. Co zatem na to wpływa?
- Długość wędzidła- musi odpowiadać szerokości pyska konia. Średnio dla dużego konia waha się w granicach 12,5- 15 cm, odpowiednio dla pony 9,5- 11,5 cm. Za krótkie wędzidło uciska kąty pyska konia, za długie nie leży spokojnie w pysku powodując często ucisk na podniebienie.
- Grubość wędzidła- im cieńsze wędzidło tym ostrzejsze jest jego działanie. Grube wędzidło działa o wiele łagodniej i większość koni przyjmuje je bez problemu, jeśli tylko jego grubość pozwala na naturalne zamknięcie pyska przez konia.
- Ciężar wędzidła- cięższe wędzidła są bardziej stabilne w pysku i nie prowokują konia do zbytniego bawienia się nimi językiem
- Materiał z jakiego wędzidło jest wykonane- część koni, zwłaszcza tych młodych i wrażliwych będzie lepiej reagowała na wędzidła gumowe, czy skórzane, niż na te metalowe.
Pamiętajcie, że bardzo ważne jest ułożenie wędzidła w pysku. Możecie regulować je za pomocą pasków policzkowych, które służą do połączenia wędzidła z ogłowiem. Jeśli wędzidło jest prawidłowo dopasowane na wargach, blisko kątów pyska powinny tworzyć się dwie małe fałdki. Zobaczcie jak to wygląda na filmie!
***
Autorką wpisu jest Magdalena Prasek, absolwentka AWF we Wrocławiu, uznana trenerka, licencjonowana nie tylko przez Polski Związek Jeździecki, ale również legitymująca się paszportem International Group for Equestrian Qualifications na poziomie International Expert 3