Jak dosiad i działanie pomocy wpływa na chód konia?
W dzisiejszym odcinku pokażemy Wam, jak w łatwy sposób kontrolować ułożenie swojego ciała, a tym samym kontrolować ułożenie ciała i chód swojego konia.
Doskonałym ćwiczeniem jest jazda po kole. Układamy na kole 4 drągi w równej odległości od siebie ( na naszym filmie jest to odległość 24 m ). Na kole nasz koń musi być zgięty w kierunku ruchu, oczywiście w miarę możliwości anatomicznych swojego ciała. Musimy pamiętać, że kręgosłup konia jest najbardziej ruchomy w okolicy kręgów szyjnych. W okolicy kręgów piersiowych ruchomość jest ograniczona, a okolica kości krzyżowej jest całkowicie nieruchoma. Stąd nie wolno nadmiernie wyginać szyi konia, natomiast szczególną uwagę należy zwrócić na dobre zgięcie od wewnętrznej łydki w partii żeber. Aby zwiększyć elastyczność konia, należy w miarę możliwości całkowicie wykorzystać tą ograniczoną giętkość. Będzie to możliwe jedynie wtedy, gdy koń będzie umiał wejść na zewnętrzną wodzę.
Prawidłowe zgięcie osiągniemy przez skoordynowane działanie przekątnych pomocy jeźdźca:
Bardziej obciążona jest wewnętrzna kość kulszowa,
Wewnętrzna łydka aktywizuje wewnętrzną tylną kończynę,
Ograniczająca zewnętrzna łydka leży o dłoń za popręgiem i zapobiega wypadaniu zadu,
Wewnętrzna wodza zapewnia miękkie ustawienie w kierunku ruchu,
Zewnętrzna wodza ustępuje tyle, ile wymaga tego ustawienie i zgięcie konia do wewnątrz, nie dopuszcza do nadmiernego wygięcia szyi i ogranicza łopatkę.
***
Autorką artykułu jest Magdalena Prasek, absolwentka AWF we Wrocławiu, uznana trenerka, licencjonowana nie tylko przez Polski Związek Jeździecki, ale również legitymująca się paszportem International Group for Equestrian Qualifications na poziomie International Expert 3