Jak zrobić lotną zmianę nogi ?
Zmiana nogi w galopie to ćwiczenie tyleż powszechne, co trudne do jednoznacznego określenia czynności przygotowujących do jego wykonania. Ile koni i dyscyplin jeździeckich, tyle sposobów nauki lotnej zmiany nogi.
Niemniej istnieje kilka niepodważalnych zasad, których przestrzeganie umożliwia podejście do tego ćwiczenia w łatwy sposób.
Kontrgalop i zwykła zmiana nogi przez stęp
Żeby zmiana nogi w galopie była jakościowo dobra, koń powinien opanować kontrgalop, który uczy go przenosić ciężar na zad. Kolejnym elementem potrzebnym do prawidłowego wykonania lotnej zmiany nogi w galopie są zwykłe zmiany nogi przez stęp. Właśnie one uczą konia, że ułożenie wewnętrznej łydki na popręgu i zewnętrznej łydki za popręgiem spowodować powinno u konia galop od zewnętrznej, zadniej kończyny, a więc jego wewnętrznej przedniej. Zrozumienie przez konia tej ostatniej zasady ma kluczowe znaczenie przy wykonywaniu lotnej zmiany nogi, bowiem to właśnie przesunięcie łydki z przodu do tyłu ma być pomocą sygnalizującą zmianę.
Dodania i skrócenia
Kolejnym elementem sprawdzającym gotowość konia do lotnej zmiany jest ćwiczenie “dodaj-skróć” na przekątnej w galopie. Jeżeli zarówno kontrgalopy, jak i zwykłe zmiany oraz dodania i skrócenia w galopie na przekątnej wypadają łatwo, to wiadomo, że koń jest gotowy do nauki lotnych zmian nogi. Wtedy rozpoczynam właściwą naukę. Wyjeżdżam na przekątną, na której planuje lotną zmianę i poprzedzam ją zwykłą zmianą przez stęp w miejscu lotnej.
Następnie, znów wjeżdżam na tą samą przekątną, upewniając się, że koń galopuje dobrze, jest zebrany i odpowiada na pomoce. Kilka foule przed zmianą staram się bardziej przenieść ciężar konia na zadnie nogi, uzyskując jeszcze więcej zebrania, a następnie przesuwam wewnętrzną łydkę do tyłu, a zewnętrzną do przodu. Mogę wzmocnić te działania pukając lekko bacikiem z góry w zad.
Zmiana z kontrgalopu na galop
Naturalnie ćwiczenie to wykonujemy symetrycznie na obie strony, wykorzystując krótkie przekątne, serpentyny, półkola ze zmianą pomiędzy nimi, a czasem lotną zmianę z kontrgalopu na galop.
Jeśli koń słabo reaguje na próby lotnej zmiany nogi, należy doskonalić odpowiedź na pomoce poprzez zwykłe zmiany i ogólne zebranie konia oraz wyprostowanie poprzez dodania i skrócenia w galopie na linii środkowej i przekątnych. Niektóre konie uczą się lotnej zmiany nogi w kilka tygodni, innym prawidłowe wykonanie tego ćwiczenia może zająć nawet rok.
***
Autorką artykułu jest Luiza Rutkowska, zawodniczka GP w ujeżdżeniu, złota i srebrna medalistka MPMK, właścicielka stajni ujeżdżeniowej Jadran pod Warszawą.