Parkury dla koni 4-letnich
Okres wiosenny to początek sezonu otwartego, a zarazem początek kariery sportowej koni czteroletnich. Na ich poprawne przebiegi konkursowe składa się wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę budując parkur. Powinien być on intuicyjny i jak najmniej stresujący dla młodego, niedoświadczonego konia.
Każda arena konkursowa jest inna, ale najbardziej sprzyjające dla młodych koni są duże i przestrzenne place. Zawody jeździeckie charakteryzują się tym, że dużo się dzieje poza parkurem. Fakt ten może w znacznej mierze wpływać na brak koncentracji młodych koni i odbijać się na sposobie pokonywania przeszkód. Dlatego budując parkur należy zwracać uwagę na to co się dzieję za przeszkodą, czyli na jej tło.
Zasady projektowania toru przeszkód dla młodych koni są ściśle określone przez przepisy PZJ. Warto podkreślić jest fakt, iż od sezonu 2019 zostały one złagodzone. Zmniejszyła się między innymi ilość pokonywanych przeszkód. Dopuszczalne jest ustawienie parkuru składającego się tylko z 9 przeszkód, w tym jednego szeregu, optymalnie na 2 foule. Taki parkur jest o wiele przyjaźniejszy dla młodego, wchodzącego w świat sportu konia. Daje szansę także późno dojrzewającym koniom, dla których trudniejsze zadania byłyby w tym momencie po prostu niemożliwe do wykonania.
Rozmieszczenie przeszkód na parkurze powinno być optymalnie swobodne, a całość powiązana tak, aby trasa przebiegu była płynna, rytmiczna, zachęcająca młodego konia do równego galopu i oddawania prawidłowych skoków. Należy zwrócić uwagę na to, aby linie były możliwie długie, a łuki między przeszkodami łagodne i płynne. Każdy parkur musi zawierać obowiązkowo jedną linię na wprost. Dobrze jest, aby najtrudniejsze skoki oddawane były w stronę rozprężalni, tj. pierwsza przeszkoda, szereg (szeregi) czy imitacja rowu z wodą. Warto podkreślić fakt, że bardzo dużym udogodnieniem dla młodego konia jest możliwość oglądania parkuru przez jeźdźca z siodła. Koń ma wówczas możliwość aby zapoznać się przed startem z placem oraz otoczeniem. Istotnym elementem jest również to aby przeszkody były w „przyjemnej” kolorystyce dla oka konia, a pod nimi znajdowały się dodatkowe deski lub płotki. Elementy parkuru powinny tak dobrane do wieku oraz umiejętności konia, aby nie wywoływały negatywnych emocji i stresu.
Projektując parkury dla koni czteroletnich powinniśmy pamiętać, jak ważna jest rola gospodarza toru w rozwoju tych młodych sportowców. Istotne jest, aby zadania zaproponowane na trasie przebiegu były łatwe i przyjemne, tak aby konie mogły pozytywnie zapamiętać i kojarzyć parkury oraz miały możliwość pokonywania ich bezbłędnie.
***
Fot. Karol Rzeczycki
Autorem artykułu jest Łukasz Szustorowski, gospodarz toru, wieloletni zawodnik konkurencji Skoków i WKKW