Prawidłowe odbicie przed przeszkodą
Każdy skok zaczyna się od prawidłowego odbicia przed przeszkodą. Aby móc wykonać ten element, potrzebny jest dobrze ujeżdżony i reagujący na pomoce koń oraz świadomie używający swoich pomocy jeździec. Musicie wiedzieć, że nie zabieramy się za skoki, jeśli nie mamy odpowiedniego panowania nad naszym koniem w jeździe po płaskim.
Umiejętność znalezienia prawidłowego punktu odbicia przed przeszkodą jest kluczowe w jeździe skokowej. Prawidłowe odbicie decyduje zatem o poprawnym i bezpiecznym skoku. Jak się tego nauczyć?
Podstawowym aspektem jest kontrola długości foule konia, nie tyle tempo, co panowanie nad rytmem będzie tu odgrywać kluczową rolę. Nauczyć się tego może tylko jeździec świadomie działający pomocami, siedzący w równowadze i panujący nad wykrokiem swojego wierzchowca.
Początkowo pracujemy na drągach w kłusie, sprawdzając reakcje naszego konia na pomoce, czyli działanie łydki, dosiadu oraz parady. Ćwiczymy dodania, skrócenia oraz przejścia stęp-kłus oraz kłus-stęp. Sukcesywnie przechodzimy do ćwiczeń w galopie. Początkowo próbujemy wykonać 3 foule na dystansie 12 metrów pomiędzy położonymi na ziemi drągami. Jeśli potrafimy wykonać to ćwiczenie nie zmieniając rytmu przed i po drągach możemy przejść do nieco trudniejszego zadania jakim jest jazda na 4 foule na tym samym dystansie 12 metrów.
Po dodaniach i skróceniach foule naszego konia w galopie możemy przejść do skoków.
Ustawiamy drąg na 12 metrów przed pojedynczą przeszkodą i staramy się w rytmie zrobić 3 foule od drąga do przeszkody. Za każdym razem pamiętamy, aby ćwiczenia wykonywać zarówno na prawą jak i lewą rękę. Zobaczcie jak to wygląda na filmie. Powodzenia!
Fot. Kamila Frąckowiak
***
Autorką artykułu jest Magdalena Prasek, absolwentka AWF we Wrocławiu, uznana trenerka, licencjonowana nie tylko przez Polski Związek Jeździecki, ale również legitymująca się paszportem International Group for Equestrian Qualifications na poziomie International Expert 3