Trening: Jak powinna działać łydka jeźdźca?
Jazda konna to nic innego jak wzajemne porozumienie i zaufanie między jeźdźcem i koniem.
Aby jedno i drugie czerpało z niej tyle samo zadowolenia muszą być spełnione 3 podstawowe warunki przez jeźdźca :
- stabilny i pewny dosiad
- stabilna i świadomie działająca łydka
- wrażliwa ręka
W dzisiejszym artykule postaram się Wam wyjaśnić, a na filmie pokazać jak powinna działać łydka jeźdźca. Pamiętajcie jednak, że łydka nigdy nie działa sama. Przede wszystkim działa dosiad, potem łydka, a następnie ręka jeźdźca.
Wyróżniamy trzy rodzaje działania łydki:
- łydka aktywizująca, która odpowiada za ruch konia do przodu. Jej położenie jest tuż za popręgiem, w pionowej linii prostej pod ramieniem i biodrem jeźdźca.
- łydka przesuwająca, która leży o dłoń za popręgiem. Jej zadaniem jest ruch konia w przód i w bok. Łydki przesuwającej używamy przy wszystkich chodach bocznych tj. ustępowaniach od łydki, ciągach czy zwrotach
- łydka ograniczająca, która leży w tym samym miejscu co łydka przesuwająca,. Jej zadaniem jest jednak ograniczenie wypadania zadu na zewnątrz np. podczas jazdy po łukach.
Pamiętajcie, że łydka powinna być przyłożona na całej swojej długości do boku konia, nie może cisnąć, ani tym bardziej kopać! Jak to zrobić? Zobaczcie sami!
***
Autorką wpisu jest Magdalena Prasek, absolwentka AWF we Wrocławiu, uznana trenerka, licencjonowana nie tylko przez Polski Związek Jeździecki, ale również legitymująca się paszportem International Group for Equestrian Qualifications na poziomie International Expert 3