Trening: Jak dobrać nachrapnik?
Doświadczona trenerka, Magdalena Prasek podpowiada jak prawidłowo dobrać nachrapnik.
Nachrapnik jest uzupełnieniem kiełzna, wyrównuje on ustawienie górnej i dolnej szczęki konia. Dzięki poprawnie zapiętemu nachrapnikowi, nacisk wywierany przez wędzidło na pysk konia przenosi się częściowo na grzbiet jego nosa. Poza tym koń nie może uciec od ręki jeźdźca przez otwarcie pyska.
Pamiętajcie że to instruktor bądź trener powinien dobrać najwłaściwszy dla konia i jeźdźca nachrapnik.
Wyróżniamy następujące nachrapniki:
- hanowerski (zdjęcie powyżej) – ma szerszą część nosową, zwężającą się ku końcom, w obu końcach wszyte są kółeczka. Pasek nosowy musi być takiej długości, by kółeczka nie naciskały na wędzidło. Nachrapnik powinien leżeć na kości nosowej na wysokości około 4 palców nad górną krawędzią nozdrzy i być zapięty tak, aby między nim a szczęką mieściły się płasko ułożone 2 palce. Ze względu na jego stosunkowo niskie położenie na nosie nie nadaje się dla koni z krótką szparą pyskową.
- polski(angielski) – posiada szerszą i grubszą część nosową. Najczęściej znajduje on zastosowanie w kiełznaniu munsztukowym, więc często jest używany w ogłowiach koni ujeżdżeniowych. Zapina się go dwa palce poniżej grzebienia twarzowego. Działa on łagodniej od nachrapnika hanowerskiego.
- kombinowany – składa się z nachrapnika polskiego i dodatkowo skośnika przewleczonego przez szlufkę.Zawsze najpierw zapina się pasek nosowy, a następnie skośnik. Działa on mocniej niż nachrapnik polski poprzez zapięty dookoła pyska konia- skośnik
- meksykański – składa się z dwóch skrzyżowanych na nosie pasków połączonych rozetką. Działa podobnie jak nachrapnik kombinowany, gwarantuje w pełni swobodny oddech konia. W nachrapniku meksykańskim koń ma większą swobodę w szczęce, ponieważ górne paski nachrapnika powinny leżeć 2 palce powyżej dolnego wyrostka grzebienia twarzowego. Bardzo często nachrapnik ten używany jest na próbie terenowej przez wkkw- istów.
***
Autorką artykułu jest Magdalena Prasek, absolwentka AWF we Wrocławiu, uznana trenerka, licencjonowana nie tylko przez Polski Związek Jeździecki, ale również legitymująca się paszportem International Group for Equestrian Qualifications na poziomie International Expert 3